Izvještaji s putovanja

Treća mobilna aktivnost, Litva

Autor: Saša Ostojić, 21. 10. 2019.

Litvanija

Po obavljenim pripremama, učenici koji su odabrani temeljem kriterija, uputili su se Iz Osijeka sa svoja dva učitelja, u Beč gdje stižemo oko ponoći. U Beču smo noćili u hostelu Hiteldorf kako bismo u jutro pošli iz Schwechata put Vilniusa. Po dolasku u Vilnius susrećemo se s ostalim partnerima  te organiziranim prijevozom stižemo do odredišta, Anyskcai. Smjestili smo učenike kod domaćina, a potom se mi smjestili u hotel.  Sljedeći dan, poslije riječi dobrodošlice obišli smo školu i saznali o njenim posebnostima. Jedna od istaknutih je što je učiteljica biologije načinila stalnu izložbu žaba  o kojima smo mnogo saznali, a koje su dio ekosustava rijeka. Poslije ručka bio je organiziran Izlet uz rijeku Šventoji, do starog željezničkog kolodvora. Uslijedila je sutradan biciklistička tura uz rijeku Šventoji. Usputno smo posjetili muzej konja u selu Niūronys i nastavili vožnju biciklima do platforme okružene tajgom  gdje smo imali piknik i  zajedničke igre. Dana, 15. svibnja 2019. organiziran je jelodnevni izlet u Vilnius. Obilazimo staru gradsku jezgru, posjećujemo Parlament Republike Litvanije i brojna stara zdanja. Sljedeći dan učenici imaju projektne radionice, a učitelji odlaze u posjet općini Anyskcai gdje se susreću s gradonačelnikom i osobljem Odjela za obrazovanje.  Poslije posjeta, zajedno s učenicima, odlazimo u tajgu kojom protiče rijeka Šventoji. U donjem toku rijeka je stvorila meandre i zamočvarila okolne prostore. Hodali smo močvarnim prostorima upoznavajući njihov ekosustav. Ovo je za nas bio prvi susret s močvarom.  Doživljaj je bio je vrlo impresivan za sve nas. O eko sustavu močvarnih predjela  govorio nam je lokalni stručnjak koji nas je proveo kroz močvaru. Zadnji dan odlazimo do jezera "Rubikiai gdje se učenici voze biciklima i brodom. U subotu 18. svibnja 2018. napuštamo hotel  „Nykscio namai“ te iz zračne luke u Vilniusu letimo do Swehata. Budući da nemamo autobus u smjeru Slavonije, u poslijepodnevnim satima, smještamo se u hostel Hiteldorf te odlazimo na Prater. Sutrašnji dan, prije polaska autobusa, na putu ka Edbergu, zaustavljamo se te obilazimo perivoje dvorca Schenbrun da bi nastavili put ka kućama. Stižemo u večernjim satima u mjesto polazišta. Tijekom mobilne aktivnosti učenja i podučavanja u Litvi sudjelovali smo u svim aktivnostima koje se odnose na izlete duž rijeke u cilju upoznavanja hidrografskih prilika i ekosustava. Istraživali smo uzorke vode koje smo uzeli na terenu, a isto tako konzultirali smo zajedno s partnerima stručnu literaturu donoseći relevantne zaključke. Na terenu smo promatrali, fotografirali geografsku stvarnost te koristili ICT za prikaz rezultata našega istraživanja ekosustava rijeku Šventoji. Posjetili smo hidroelektranu i umjetno jezero te saznali pojedinosti o njima posebice način funkcioniranja i utjecaj na ekosustav.  Također, uzeli smo učešće u prezentiranju uratka koji se odnosi na mikroorganizme u rijeci. Na međukulturalnoj večeri predstavili smo svoju državu, mjesto i rijeku koja njime protječe, a isto tako naši partneri i gosti imali su priliku kušati slavonske specijalitete.