Izvještaji s putovanja

1. organizacijski sastanak- Naklo nad Notecia- Poljska

Autor: Saša Ostojić, 28. 11. 2017.

Na put smo krenuli 20.11.2017. godine u 8:00h iz Vukovara za Beograd. Iz Beograda smo se avionom uputili prema Varšavi, a iz Varšave vlakom za Naklo nad Notecia. U Naklo nad Notecia smo stigli u kasnim večernjim satima, oko 22:00h, te se smjestili u hotelu Ekspresja. Sastanak je počeo 21.11.2017. u 9:00h u školi Podstawowa. Na sastanku je prvo odabran logo projekta. Zvanični logo projekta je rad Sergeja Mirčete, učenika OŠ Bršadin, te je dogovoreno da se ubuduće taj logo koristi na svim zvaničnim dokumentima projekta, kao i na eTwinning-u. Dogovoreno je da se na Twinspace-u objave imena projektnih timova za svako zemlju učesnicu (nastavnici koji će uzeti učešće u projektu kroz mobilnosti ili na bilo koji drugi način-radionice...). Složili smo se da u projekt treba uključiti više učenika od broja potrebnog za putovanja (do 15 učenika) zbog mogućih nepredviđenih događaja, ali i zbog primanja učenika iz zemalja partnera u svoje domove. Dogovoreno je da ćemo zajedno napraviti rječnik najčešće korištenih fraza na engleskom jeziku, a zatim ga prevesti i na ostale jezike zemalja članica projekta da bi se učenici lakše snašli prilikom mobilnosti. Prije i nakon svake posjete napravit će se kviz sa učenicima koji ne učestvuju u projektu i onima koji učestvuju da bi se vidjelo da li su učenici usvojili neka znanja tokom putovanja. Prije svakog putovanja učenici će napraviti troškovnik-koliko košta prosječna košarica u zemlji u koju se putuje. Nakon putovanja učenici će voditi dnevnik putovanja (svaka zemlja sama odabire način prikaza rezultata putovanja-prezentacije, pano, filmovi...). Također je dogovoreno da se donesu zvanična pravila ponašanja na putovanju za učenike, te točno definirati što će se dogoditi ukoliko učenici ta pravila prekrše. Za svakog učenika potrebno je naglasiti ukoliko ima neku alergiju, ne jede određenu hranu i slično, da bi mu se pronašao odgovarajući smještaj...Dogovoreno je i da se učenicima uplati putno osiguranje prije svake mobilnosti u slučaju neželjenih situacija. Na kraju je dogovoreno da prije i nakon svake mobilnosti održivo videokonferenciju, prije-da bi se učenici upoznali, nakon-da bi učenici razmijenili utiske... Koordinatorici su predane kopije suglasnosti roditelja za učešće u projektu, objavi slika na web-u itd., kao i upitnik kojim se svaki učenik-učesnik u projektu predstavio. Na kraju su dogovoreni okvirni datumi svih mobilnosti u naredne dvije godine.
22.11.2017. u popodnevnim satima 1. organizacijski sastanak je završen. Sve zemlje članice potpisale su ugovore o međusobnim pravima i obavezama. Nakon sastanka išli smo u obilazak Bydgoszcz-a, družili se, i na kraju odraditi team building sastanak igrajući se u Escape room. Sastanak je bio zanimljiv i konstruktivan. Kući smo se uputili 23.11.2017. u 6:00h, te se vratili sa lijepim utiscima čekajući slijedeću mobilnost...