Škola u prirodi

Autor: Saša Ostojić, 11. 6. 2017.

Ove godine su učenici trećeg razreda naše škole u pratnji učiteljice proveli su pet nezaboravnih dana na  istarskom poluotoku, u periodu od 5. lipnja do 9. lipnja 2017. god.

Krenuli smo na put u jutarnjim satima. Vozeći se autoputom, stigli i do našeg prvog odredišta.  Obišli smo  i istražili  Zagreb, važan centar i glavni grad, a  njegove  kulturno-povijesne znamenitosti i druge zanimljivosti popratili smo uz pratnju  turističkog vodiča. Nestrpljivi, nastavili smo putovanje  uživajući u zelenom pogledu  gorskoga kraja, prelazeći planinske prijevoje Učke. U večernjim satima smjestili smo  se u hotel Resort  Duga Uvala.

I slijedećih dana  obilazili smo planirane sadržaje upijajući ljepote raznolikosti reljefa, biljnog i životinjskog svijeta ovoga  kraja. U jami Baredine, spuštajuči se uzanim hodnicima do 60-tak m ispod zemlje, oduševljavali su nas stalaktiti i stalagmiti, a naposlijetku smo upoznali i čovječju ribicu. Odatle smo se zaputili u drugu krajnost, u zvjedarnicu u Višnjanu gdje smo pomoću teleskopa promatrali sunčeve pjege ali iz prve ruke  doznali kako su se astronomijom bavili još prastari Histri. Sutradan smo posjetili Pulu i čuveni borbeni Amfiteatar, Sergejev slavoluk, Dvojna vrata, Herkulova vrata  te Aquarium koji obiluje mnogim, nama poznatim i nepoznatim, vrstama i oblicima morskog svijeta. Pretposljednjeg dana doplovili smo do prekrasnog nacionalnog parka Brijuni. Vožnjom vlakića oduševljeno smo promatrali i uživali u ljepoti biljnog i životinjskog svijeta te kulturnoj baštini. Svakoga dana, nakon ručka i popodnevnog odmora, vrijeme je upotpunjeno školom plivanja i kupanjem u moru, a večernje sate provodili smo zajedničkim druženjem sa vršnjacima drugih škola u discu. Petog dana trebalo je ponovno spakirati kofere! No naše putovanje napuštanjem hotela ne prestaje! Tog dana, na povratku kući, zaputili smo se u Liku, točnije Smiljan, gdje smo posjetili Memorijalni centar Nikola Tesla, slušali o zanimljivostima iz njegova života i uz pratnju stručne voditeljice okušali se u pokojem lakšem eksperimentu. Nakon toga nastavili smo putovanje u pravcu domova gdje smo stigli u kasnim večernjim satima.

Bilo je to novo, pozitivno, ugodno iskustvo…