Dan škole 2017

Autor: Saša Ostojić, 2. 6. 2017.

Odavna je poznata svima ona - da duša ozdravi kada je s djecom.  A mi bismo nadodali tomu da i prostor u kojem djeca borave, stvaraju i uče  -  oživi! Škola je daleko više od nekakve ustanove. Škola su djeca, učitelji, škola su svi oni koji mare. Jer samo oni kojima je stalo, mogu biti, boraviti i uživati u ovakvome prostoru.

Dana 1. lipnja obilježili smo Dan naše škole!

Pjesnik za djecu Duško Radović, jednom je rekao da  škola mora biti mjesto gdje se njeguje radoznalost, aktivnost, iskustveno učenje i stvaranje. Škola je ta koja mora odisati vedrinom, zdravim duhom, čistoćom individulane spoznaje i doživljaja. Djecu u toj istoj školi treba poznavati i poštivati njihove mogućnosti. Ako je zaista od kolijevke do groba, najljepše đačko doba, valja svima nama zasukati rukave i, kao i dosada, pa i više - raditi, učiti,  brinuti jedni o drugima i – smijati se. Škola treba učiti djecu za što to mi zaista živimo, učimo i radimo. Za sreću.

To nas naša škola uči. Naša je škola je zbilja naša učionica, družionica, brbljaonica, zaljubljarnica, naš kutak vedrine.  Mi volimo biti uključeni u svaku aktivnost i biti ravnopravnim dijelom ove naše male zajednice. Tako smo se i to jutro okupili svi i započeli dan ekološkim radionicama. S izrađenim torbama od starog tekstila, okvirima za slike od kartona, vjetrenjačama od starih boca i zanimljivim tabureima od starih automobilskih guma, sudjelovat ćemo na natječaju Otpad odvoji, nagradu osvoji!

Toga je dana našu školu posjetio i pisac, pjesnik i bubnjar Slaven Kustura iz Županje. Predstavio je malenima zanimljivu edukativnu ekološku slikovnicu Vilenjakov potok. To je kratka, ilustrirana eko priča o ljudskom nemaru prema prirodi i životinjama, o zajedništvu i prijateljstvu, s poukom kako se sve može kad se male ruke slože. Ova kratka, ali vrlo poučna slikovnica nastala je sa željom da se djeci usadi svijest o važnosti očuvanja okoliša te brige za prirodu i životinje.

Poslije užine svi smo se zajedno uputili na školsko igralište te odmjerili snage u poligonu, trčanju, preskakanju vijače i nogometu.

U večernjim je satima održan svečani program. Divnim igrokazom Grufalo te nizom drugih zanimljivih točaka, uprizorili smo što to naša škola zaista je – to su divna, kreativna i svestrana djeca s puno žara i želje da pokažu u čemu su najbolji. S razlogom smo ponosni na sve njih!